Így szűkültek a munkajogok az elmúlt években a Fidesz kormányzása alatt

A Fidesz-kormány elmúlt években végrehajtott munkaügyi jogszabály-módosításai érdemben csökkentették a munkavállalók jogait és érdekvédelmi lehetőségeit – állítja Lantos János, a Mi Hazánk Mozgalom Munkaügyi Kabinetjének elnöke. Egy friss Facebook-posztban részletezte a legfőbb pontokat, amelyek szerinte a dolgozók kiszolgáltatottságát növelik.
Lantos szerint a munkaidőkeret meghosszabbítása akár 400 órára azt eredményezte, hogy a túlórák kifizetését évekre kitolhatják a cégek, ami jelentős anyagi hátrányt jelent a munkavállalóknak. A „rabszolgatörvény” ezt lehetővé teszi a munkáltató egyoldalú döntésével – tovább növelve a kiszolgáltatottságot. Ezek a módosítások gyakorlatilag elmosódó határt teremtettek a normál munkavégzés és a kényszerű túlmunka között, figyelmen kívül hagyva ezzel a munkavállalók pihenőidejét és hosszú távon aláásva egészségüket is.
Munkavédelem: felelősségátruházás a dolgozókra
Kritikát fogalmazott meg azzal kapcsolatban is, hogy a munkavédelmi felelősséget egyre inkább átterhelik a dolgozókra. Egyre gyakoribb, hogy a munkavédelmi tájékoztatás formális vagy hiányos, ugyanakkor a szabályok be nem tartása esetén a dolgozókat vonhatják felelősségre – akár bírság formájában.
Szakszervezetek: tudatos gyengítés
Lantos szerint a Fidesz-kormány tudatosan gyengíti a szakszervezetek szerepét:
A sztrájkjog korlátozása,
A tagsági küszöbök bevezetése,
A tagdíj automatikus levonásának megszüntetése mind-mind abba az irányba mutatnak, hogy az érdekvédelem egyre kevésbé legyen képes érdemben fellépni a munkavállalók jogainak védelmében.
A munkaügyi kabinet elnöke szerint a jelenlegi jogszabályi környezet nem a munkáltató és a munkavállaló együttműködésére, hanem a munkáltatók egyoldalú érdekeinek kiszolgálására épít.
Vendégmunkások: tovább romló feltételek
A kritika kitért arra is, hogy a Fidesz-kormány globális kapitalizmust kiszolgáló gazdaságpolitikája megnyitotta az utat a vendégmunkások tömeges beáramlása előtt, ami konzerválja az alacsony bérszínvonalat, és tovább rontja a magyar dolgozók tárgyalási és béralku helyzetét. Ennek következménye: a gyenge fizetések, a romló munkakörülmények és a csökkenő munkahelyi biztonság.
Új munka törvénykönyvet akarnak
Lantos János megerősítette, hogy amennyiben politikai lehetőségük lesz rá, egy teljesen új munka törvénykönyv megalkotását tervezik, amely „a munkáltató és a munkavállaló igazságosságon alapuló szövetségére” épül majd.
Ugyanis szerinte a jelenlegi munka törvénykönyve „szellemiségében alkalmatlan” a magyar dolgozók érdekeinek érdemi képviseletére.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás