A kínai akkugyár érdekében vásárol fel több tucat ingatlant Debrecen városa

Debrecen önkormányzata eddig 34 ingatlant vásárolt meg Szepesen, összesen 1 milliárd 278 millió forint értékben – tudatta a polgármesteri hivatal július 18-án a Cívishír érdeklődésére, hozzátéve, az ingatlanok megvásárlásának célja a nemzetközi repülőtér távlati fejlesztése. További 23 ingatlant ajánlottak fel megvételre a tulajdonosok, de ezekkel kapcsolatosan még nem született döntés.
A CATL 2022-ben jelentette be, hogy második európai akkumulátorgyárát Debrecenben, a déli ipari parkban építi fel. Az akkumulátorgyártó cég bejelentése után a figyelem nemcsak a gyárhoz közeli Mikepércsre, hanem a mindössze néhány utcából álló Szepesre is összpontosult. Politikai pártok és civilek is ellátogattak a településre, és a helyiek is többször kifejezték aggodalmukat a gyárépítés kapcsán.
Mint mondták, a CATL túl közel van a lakóházaikhoz, félnek a zaj- és porterheléstől, egy esetlegesen bekövetkező tűzesettől, továbbá az ipari parkban létesülő munkásszállóval kapcsolatosan is aggályaikat fejezték ki.
A repülőtér bővítése során pedig új kifutópálya létesül. Ha ez elkészül, a gépek Szepes felől fognak landolni, ezzel tehermentesítve a város sűrűn lakott, több ezer lakosú kerekestelepi, homokkerti és lencztelepi városrészeit. Ez sem tetszik a lakóknak a Cívishír beszámolója szerint.

Júniusban helyi lakosok keresték meg a Cívishírt, miután az üresen álló ingatlanoknál kivágott drótkerítést, kidöntött kapukat és tárva-nyitva álló ablakokat láttak.
„Úgy érezzük, az önkormányzat a megvett ingatlanokkal nem foglalkozik. A portán és az utcafronton is derékig ér a gaz, idegen, gyanús személyek grasszálnak a településen, lesnek be az üres házakba. Félünk. Arról nem is beszélve, hogy van olyan üres önkormányzati ingatlan, ami előtt lassan egy éve, mióta kiköltöztek, ott a kidobott szemét”
– mondta egy helyi asszony.
„Most már mi is elmennénk innen, ha az önkormányzat rendes árat ajánlana, mert borzalmas, ami itt folyik” – vetette oda egy másik nő.
„A kis csendes Szepes mára szinte élhetetlen lett. Kora reggeltől késő délutánig oda-vissza járkálnak a teherautók, fektetik a csöveket, mindent megtesznek, hogy kiszolgálják az épülő akkumulátorgyárat. Költöznénk, de annyit nem adnak, amennyiért Debrecenben házat tudunk venni, máshol pedig nem akarunk lakni. Ajánlottak cserelakást is – Halápon. Köszönjük, nem. Nem mi kértük az akkumulátorgyárat, nem mi kértünk nagyobb repteret… ha ennyire fejleszteni akarnak, és végül tényleg mennünk kell, legalább fizessenek ki rendesen” – mérgelődött.

Betörés nem, jogcím nélküli lakó viszont volt
„A Polgármesteri Hivatal Vagyonkezelési Osztálya rendszeresen végez ellenőrzéseket a megvásárolt ingatlanokon. Betörésről nincs tudomásunk (a rendőrségnek sem – Cívishír szerk.), egy esetben jogcím nélküli lakó költözött be, akinek a kiköltözéséről soron kívül intézkedtek” – válaszolta a Cívishír kérdésére az önkormányzat. „A területek rendben tartása, beleértve az ingatlanok gyommentesítését is, a Polgármesteri Hivatal Zöldterületi Osztályának feladata” – tették hozzá.
Június 30-án a Cívishír szerkesztősége ellátogatott Szepesre. Tapasztalatuk szerint messziről látni, melyek az önkormányzati ingatlanok: a derékig érő gazban is észrevettük a csillogó, új lakatokat. Az udvarok elhanyagoltak, néhol kidöntött kerítés, nyitva lévő kapu és ablak fogadta őket, ahogy a fotókon is látszik.

Az önkormányzat azt írta, a kaszálást megrendelték a Dekert Nonprofit Kft.-től; ezek a munkálatok ütemezetten, a kapacitástól és a növényzet növekedési ütemétől függően, a vegetációs időszakban folyamatosan zajlanak. A soron következő kaszálási ütem munkálatai állítólag még ezen a héten megkezdődnek a szepesi önkormányzati ingatlanokon.
Rákérdeztek arra is, milyen munkálatok zajlanak a településen:
„Jelenleg földgázhálózat-fejlesztési munkálatok zajlanak Szepes belterületén. A beruházás részeként új gázvezetéket fektetnek le, elsősorban a Sárga dűlő főutcájával párhuzamos nyomvonalon. A munkálatok ütemterv szerint haladnak, a vezetékfektetés mintegy 50 százaléka már elkészült. A fejlesztés célja a déli gazdasági övezet földgázellátásnak hosszú távú biztosítása, emellett megteremti az alapjait Szepes városrész ellátásbiztonságának távlati növeléséhez”
– írták válaszukban az önkormányzat illetékesei.
Ezen munkálatok forgalomkorlátozással járnak, így a lakosság zavartalan közlekedésének biztosítása érdekében a Sárga dűlő déli szakaszát – a 481-es főúttól indulva – felújították. Megjegyezték, hogy a munkaterületen belül érvényes sebességkorlátozásokat mindenki tartsa be; ezeket várhatóan július végén feloldják.

Vasút és reptér
A helyiek arra is panaszkodtak, hogy sem a repülőtér, sem a 106-os vasútvonal fejlesztéséről nem értesítette őket az önkormányzati képviselőjük (Piros Zoltán – Cívishír szerk.), minden információt a sajtóból tudnak. Attól félnek, hogy az ingatlanuk túl közel lesz a nemzetközi repülőtér új futópályájához, valamint attól is, hogy a „kertjük végében” zakatolnak majd a vonatok.
Mint ismert, az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) június elején tudatta, hogy feltételes közbeszerzést írtak ki a Debrecen–Berettyóújfalu vasútvonal tervezésére, amely a „hosszú távú jövőben” a román–magyar határ túloldalára került Nagyváraddal való vasúti kapcsolat helyreállításával is járhat.
A vonalvezetés a Nagyállomástól a repülőtér területének északnyugati sarkáig a meglévő 106-os vasútvonallal párhuzamosan halad, majd onnan teljesen új nyomvonalon – figyelembe véve a repülőtéri futópálya hosszabbításának tervét – Berettyóújfalu állomásig.
„A vasútfejlesztéssel érintett ingatlanok körének meghatározása a nyertes ajánlattevő feladata, erről a későbbiekben döntenek. Az ÉKM tervezési tenderleírása szerint a teljes körű engedélyes és kiviteli tervezési feladata részét képezik például az üzemeltetési lehatárolási tervek és – műszaki szükségesség szerint – a kisajátítási tervek elkészítése”
– válaszolta az önkormányzat.

A reptérrel kapcsolatosan azt közölték, hogy 2025 áprilisában – az eredményesen lefolytatott közbeszerzési eljárást követően – megkötötték a szerződést a nyertes ajánlattevővel egyebek mellett az új futópálya és a kapcsolódó burkolt felületek engedélyezési és kiviteli terveinek előkészítésére. A nyertes ajánlattevőnek 500 napja van a feladat elvégzésére. A futópálya-fejlesztési beruházással érintett ingatlanok körének meghatározása itt is a nyertes ajánlattevő feladata, azokról később döntenek.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás