Ha vízen járni nem is, de vízen siklani mindenki megtanulhat – szombaton rajtol a X. Budapest SUP Fesztivál

Bár a SUP – mint sport – viszonylag új keletű, de maga az, hogy az ember áll egy vízen úszó deszkán, s hajtja magát egy evezővel, talán ősidők óta előfordult az emberiség történelmében. Néhány nap múlva – vagyis pontosan június 28-án szombaton – a sportág régi szerelmesei és új kipróbálói egyaránt átélhetik a vízen siklás élményét, ha részt vesznek az immár tizedik alkalommal megrendezésre kerülő Budapest SUP Fesztiválon.
A Kiteline SE által szervezett SUP-túra során a résztvevők hosszában szelik át a Duna habjait, a Római-parttól indulva két és fél óra alatt jutnak el a Kopaszi-gátig. Olyan háromszáz-háromszázötven résztvevőt várnak a rendezvényre a szervezők, ezek túlnyomó többsége, mintegy 85 százaléka saját eszközzel érkezik, és így olyan 15 százalék körülbelül az, aki majd a helyszínen bérel tőlük sportszert. Érdekesség, hogy tizenöt éve – amikor kezdték –, akkor ez az arány fordított volt.
Néhány szót a sportágról a szükséges felszerelésekről
A SUP a Stand Up Paddle Board rövidítése, amely voltaképp azt jelenti: állva evezésre alkalmas deszka, magyar fordításban néhol „állószörf”-ként is hivatkoznak rá. A „deszka” maga egy felfújható alkalmatosság, amely különféle formákban és méretekben készül. Mint a neve is elárulja, arra használható, hogy egy felnőtt ráállva, a hozzá tartozó hosszú evezővel irányítva haladni tudjon a vízen. A SUP ma már egy elfogadott sportág, amelyekből versenyeket, sőt világbajnokságot is rendeznek. Nem olyan régen az Egyesült Államokban találták ki, de ameddig sima, kemény deszkák voltak, addig nem nagyon terjedt el és vált népszerűvé. 2012 óta viszont a deszkákból van felfújható típus is, ez befér egy hátizsákba, innentől kezdve mindenkinek egy sokkal elérhetőbb sportággá vált. A felszereltséghez tartozik még, egy ún. szkeg, vagyis hátsó vezérsík – ehhez hasonlók vannak a vitorlás hajókon is –, ami a vízben tartja az irányt.
A deszkákból többféle alakzat létezik, a kezdőknek valók: általában szélesek és kicsit rövidebbek, kerek orrúak. Minél gyorsabb deszkát szeretne valaki, annál vékonyabbat kell választania, amelyeket versenyzésre használnak, azok már emiatt nagyon instabilak, alig lehet állni rajtuk, viszont cserébe nagyon gyorsak. Az egyik leglényegesebb tartozék az evező, ezekből is van rengeteg fajta: a legolcsóbbak általában alumíniumból készülnek műanyag fejjel, de vannak drágább, üvegszálból és karbonból készült evezők is. Kötelező felszerelés még a mentőmellény, de sisak nem szükséges, csak ha az ember vadvízen SUP-ol, mert már azokon is létezik ez a sport. Értelemszerűen a felfújható SUP-okhoz pumpát is be kell szerezni, ezekből is funkciójuk szerint több fajta, több árkategória létezik.
Persze a sport leglényegesebb eleme maga az ember, aki az evezőjével hajtja a vízen úszó deszkát. Ez egy nagyon gyorsan megtanulható sport, tehát nem kell, mondjuk olyan tudás, mint például a szörfözéshez. Rá kell állni a deszkán lévő szivacsos részre, ahol nem csúszik az ember lába – a deszka közepén körülbelül vállszélességű terpeszben gyakorlatilag egy helyben állva –, s az evezővel, jobb és bal oldalt lapátolva, hajtanunk kell magunkat előre a vízen. Ezt olyannyira könnyű elsajátítani, hogy ha valaki először vesz részt, mondjuk egy SUP-túrán, akkor a túra végén már simán stabilan áll a deszkán, és nem fog térdelni vagy üldögélni rajta. Persze az némileg számít, hogy folyón, vagy tavon megy-e az ember; és a hullámzás, vagy a szél is nehezíthet a dolgokon, de ezeken a kényelmetlenségeken is hamar úrrá lehetünk.
A modern ember általában a sebesség megszállottja, de egy ilyen SUP-pal, azért nem lehet hasítani a vízen. A kezdők sebessége olyan 4-6 km/óra, ami egy jó sétatempó, de a versenyzők ennek a sebességnek a dupláját is elérhetik. Testedzés szempontjából is egy minden izmot megmozgató mozgásforma, az előrehajló evezés a derekat veszi kissé jobban igénybe, de ha nem próbál száguldozni valaki, akkor nem erőltetheti meg magát igazán.
A hétvégi SUP Fesztivál mindenkinek ajánlható
Ez a közös túra a Római-partról indul – pontosan a Duna Café Grill and Drink Bar-tól –, a résztvevőknek érdemes olyan tíz óra körül már megjelenni, ekkor lesz egy eligazítás, a startolás pedig tizenegy órakor lesz. Az indulás előtt azonban idén kivételesen lesz egy tombola is, amelyen a résztvevők között három darab komplett SUP deszkát sorsolnak ki, a hozzá tartozó evezővel.
Ha ez a szerencse által vezérelt ajándékozási ceremónia is lezajlott, sorban mindenki felmegy a vízre. Először menetiránnyal szembe eveznek, majd amikor már valóban mindenki a vízen van, akkor fordulnak dél felé, s indul a csapat a Kopaszi-gáthoz. Nem lesz nagy tempó, hiszen az elől lévők tekintettel lesznek a lemaradókra is, emellett öt hajó, és rendőrségi motorosok is kísérni fogják a „nyájat,” a vízen fenntartott útvonalon.
Akik részt vesznek ezen a vízi vonuláson, azoknak nem mindennapi élményben lesz részük, hiszen mikor „hajózhat” el az ember egy szál deszkával Budapest nevezetességei – például a Parlament, a Gellért-hegy, a budai vár – előtt.
A jelentkező bátor vállalkozóknak ez az út olyan lesz, mintha nem is folyón eveznének. Itt csak arra kell majd figyelniük, hogy megfelelő – körülbelül 50 méter – távolságot tartsanak a parttól, a hidak lábánál pedig, hogy nehogy nekimenjenek valaminek, például egy jelzőbójának. Ha pedig valaki a nagy nézelődésben lepottyanna a deszkáról a vízbe, akkor sincs baj, hiszen pillanatok alatt visszamászhat, s haladhat tovább.
A Kopaszi-gátra beérkezve – ez várhatóan egy-fél kettő tájban történik meg – ki lehet pihenni a fáradalmakat. Itt büfé is áll majd a vízi vándorok rendelkezésére, sőt zenei aláfestéssel költhetik el a finom falatokat, olthatják szomjukat. Aki pedig már vissza szeretne térni a kiindulási pontra, s nem jöttek érte kocsival, az jegy ellenében igénybe veheti azt a transzferbuszt, ami visszaszállítja őt a római-parti kiindulópontra.
Szombatra remek idő ígérkezik, aki tehát ezt a sétát a vízen szeretné megtenni, még van lehetősége meggondolnia és jelentkeznie. A X. Budapest SUP Fesztivál rendező szervezete a Kiteline SE. Bővebb információkat, jegyvásárlási lehetőségeket a weboldalukon – budapestsup.hu – találhat az érdeklődő. Figyelemfelkeltő és kedvcsináló anyagunk összeállításában az SE egyik alapembere, a fesztivál fő szervezője, Duska Várkony volt a segítségünkre.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás