A Zagyva folyó mederkotrása: vízvisszatartás vagy élőhelyrombolás?

A Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság elkezdte kikotorni a Zagyva folyó Maconkai-víztározó feletti szakaszát. Május végén jelent meg a 1178/2025. számú kormányhatározat, amely azonnal végrehajtandó vízvisszatartási intézkedésekre szólítja fel az energiaügyi és az agrárügyi minisztert az aszály elleni küzdelem érdekében, és az intézkedések pénzügyi fedezetére 4,7 milliárd forintot biztosít.
Az aszály elleni sürgős intézkedések meghozatalára már 2022-ben voltak felhívások, például a Csongrád-Csanád Vármegyei Közgyűlés már 2022 szeptemberében elfogadott egy vízvisszatartási kezdeményezést, hiszen a legsúlyosabb kiszáradás a Homokhátságot sújtja, de a gyakorlatban nem történt előrelépés, ugyanis a vízügyi hatóság folyamatosan arra hivatkozott, hogy nincs rá elegendő pénz.
„A tavalyi költségvetésben négyszázmilliárd forintos nagyságrendben volt betervezve pénzeszköz a legsürgősebb feladat, a Homokhátság teljes kiszáradásának megelőzésére, de ezt a kormány egy tollvonással visszavonta”
– mondta el Dócs Dávid, a Mi Hazánk alelnöke, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának tagja.
„Ezért a most rendelkezésre bocsátott, százszor kisebb összeg csak látványintézkedésnek tekinthető. Ismét egy logikátlan és szakmaiatlan intézkedésnek lehetünk tanúi, amely valószínűleg csak a néhány milliárd forint gyors elköltését szolgálja” – tette hozzá az alelnök.
„A vízügy és a kormány legfontosabb feladata az lenne, hogy azonnal biztosítsa azokat a területeket, amelyre egy következő hirtelen árhullám esetén ki lehet vezetni a felesleges vizet” – jelentette ki a képviselő.
„Ha a kormány nem kótyavetyélte volna el a megfelelő földterületeket, akkor most elegendő cserealapja lenne, hogy a mélyen fekvő területek tulajdonosainak jó minőségű csereföldet ajánljon fel.”
– húzta alá a Mi Hazánk szakpolitikusa.
A képviselő álláspontja szerint a júliusi mederkotrás többet árt, mint használ, hiszen növényzet nélkül a kevés megmaradt víznek is sokkal intenzívebb lesz a párolgása, nem beszélve a fészkekről, élőhelyekről, amelyeket a kotrás tönkretesz. Az árkok, csatornák, élővízi medrek tisztításának optimális időpontja az ősz, a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság honlapján semmilyen tájékoztatás nem olvasható a munkálatokkal kapcsolatban.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás