loading
Menü
Támogatás

Leszámolás a Wikipédiánál: tömegesen tiltják ki az anticionista szerkesztőket

2025. jan. 23. 18:56
3 perces olvasmány
Leszámolás a Wikipédiánál: tömegesen tiltják ki az anticionista szerkesztőket

A Wikipédia, amelyet sokan a világ egyik legnagyobb és legmegbízhatóbb tudásforrásának tartanak, ismét reflektorfénybe került. Egyes szerkesztők kitiltása és a cionista narratívák kizárólagossága felveti a kérdést: valóban pártatlan tudásforrásról beszélhetünk, vagy politikai érdekek alakítják a Wikipédia tartalmát?

A világ legnagyobb online enciklopédiája, a Wikipédia ismét felfedte ideológiai elfogultságát azáltal, hogy kitiltott több szerkesztőt, akik megkérdőjelezték az Izraellel és a cionizmussal kapcsolatos mainstream narratívákat. Ez a lépés azt mutatja, hogy a Wikipédia nemcsak cionista nyomásnak van kitéve, hanem a balliberális elfogultság is áthatja - szelektíven korlátozva az eltérő véleményeket, miközben a pártatlanság látszatát kelti.

A vita középpontjában a Times of Israel jelentése áll, amely beszámolt arról, hogy a Wikipédia nemrégiben szerkesztők egész csoportját tiltotta ki. Az Izrael-párti Anti-Defamation League (ADL) azt állította, hogy ezek a szerkesztők "antiszemita retorikát és félretájékoztatást" terjesztettek Izrael gázai katonai akcióival kapcsolatban.

"Megbízhatatlan forrás"


A Washington Post szerint a vita 2024 júniusában kezdődött, amikor a Wikipédia angol verziójának szerkesztői – amely a világ egyik leglátogatottabb weboldala – megszavazták, hogy az ADL "általában megbízhatatlan" forrásnak minősüljön az izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatban. Érdekes módon az ADL panaszai jelentős befolyást gyakorolnak a Wikipédia szabályzatainak kialakítására.

A kritikusok szerint ezek a kitiltások nem a félretájékoztatás elleni küzdelemről szólnak, hanem ideológiai  érdekérvényesítéséről, amely védi a cionista narratívákat, miközben elnyomja az alternatív nézőpontokat. A Wikipédia pártatlanságát egyre többen kérdőjelezik meg, mivel folyamatosan a fősodratú véleményeket részesíti előnyben, miközben keményen fellép azokkal szemben, akik felhívják a figyelmet Izrael emberi jogi visszaéléseire vagy a cionista terjeszkedés történelmi valóságára. Az ADL örömködése a kitiltások kapcsán csak tovább erősíti azokat az aggodalmakat, hogy a Wikipédia erős politikai lobbik befolyása alatt áll.

A Wikipédia problémái azonban túlmutatnak a cionista érdekcsoportokkal való összefonódáson. A platformot régóta azzal vádolják, hogy balliberális elfogultsággal kezeli szerkesztési döntéseit. Miközben agresszívan elhallgattatja Izrael kritikusait a gyűlöletbeszéd elleni küzdelem álcája alatt, egyidejűleg megengedi a félrevezető vagy ideológiai tartalmakat, amelyek összhangban állnak a baloldali narratívákkal.
Sok konzervatív és független hangot hasonlóképpen marginalizáltak, mivel a Wikipédia szelektíven alkalmazza a forrásokra vonatkozó irányelveit, hogy a balliberális nézőpontokat támogassa, miközben a kritikus véleményeket eltávolítja.

Egy 2024-es New York Post-cikk a Manhattan Institute tanulmányát mutatta be, amely szerint a jobboldali közéleti szereplőket jellemzően negatív színben tüntetik fel a Wikipédián. A tanulmány azt is vizsgálta, hogy a platform hogyan határozza meg a források megbízhatóságát politikai elfogultság alapján, ami hatással lehet tartalmára.

Ez a legutóbbi fellépés jól példázza, hogy a Wikipédia egyre inkább eltávolodik attól, hogy valóban nyílt forráskódú, közösségvezérelt enciklopédia legyen. Ehelyett egyre inkább olyan platformként működik, ahol a domináns ideológiai érdekek – legyenek azok cionisták vagy balliberálisok – határozzák meg a diskurzus kereteit. Az "antiszemita" szerkesztők kitiltása egy nagyobb mintába illeszkedik, ahol a Wikipédia kapuőrként működik, biztosítva, hogy az Izraelt és a cionizmust kritizáló narratívák cenzúrázva maradjanak, miközben a balliberális vélemények alakítják a történelmi és politikai kérdésekről alkotott képet.

Miközben a Wikipédia továbbra is a szelektív érvényesítés és ideológiai ellenőrzés vádjaival küzd, egyre nagyobb szkepticizmus övezi hitelességét. Ha a platform valóban meg akarja őrizni megbízható tudásforrásként betöltött szerepét, szembe kell néznie a cionista befolyás és a balliberális kapuőrzés kettős veszélyével, biztosítva, hogy minden nézőpont tisztességes képviseletet kapjon ahelyett, hogy elnyomnák azokat, akik a fennálló hatalmi struktúrákat megkérdőjelezik.

(Times of Israel/The Washington Post/New York Post/Manhattan Institute nyomán)

 

Kiemelt fotó: Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

 

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
További cikkeink
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás