Nem úszhatja meg „Pfizer” Von der Leyen a vakcinabeszerzések miatti botrányt

„Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása, hamis állításokkal a választásokba való beavatkozás és a történelem újraírásának kísérlete” – jelentette ki az MTI szerint a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban. Az Európai Parlament plenáris ülése hétfőn az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványról tartott vitát, amelyet Gheorghe Piperea román EP-képviselő nyújtott be azt kifogásolva, hogy Von der Leyen titkos SMS-üzeneteket váltott a Pfizer gyógyszercég vezérével a koronavírus elleni oltásokkal kapcsolatban, és állítása szerint szerződéses visszaélések történtek.
A bizottság elnöke hangsúlyozta: az indítványt aláíró 77 EP-képviselő „már cáfolt összeesküvés-elméleteket forgat újra”. „Ez csak egy újabb durva kísérlet arra, hogy éket verjenek intézményeink közé, és szembeállítsák az EU-párti demokratikus erőket” – hangoztatta. Von der Leyen méltatta az EU sikereit a járvány leküzdésére tett erőfeszítésekben, kiemelve, hogy „sikerült rekordidő alatt vakcinát kifejleszteni az európai tudomány erejének köszönhetően”, és minden tagállam egyenlő hozzáférést kapott az életmentő vakcinákhoz.
„Ez a szolidaritáson alapuló Európa, amit szeretek. És ez az az Európa, amit a szélsőségesek gyűlölnek” – jelentette ki.
Kérdés persze, amit nem tett fel, kinek mit is jelent Európa? Mert az úgynevezett „szélsőségeseknek” valóban mást jelent Európa, mint a mainstream politikai tömörüléseknek, akik ösztönzik és támogatják a migrációt és akiknek vezetésével Európa soha nem látott gazdasági, politikai, kulturális és demográfiai válságba jutott.
Von der Leyen szerint egyébként nem volt titok, hogy kapcsolatban volt a vakcinagyártó cégek legfelsőbb képviselőivel, de a döntéshozatal minden lépése nyíltan, átláthatóan, a nyilvánosság előtt zajlott, a tagállamokkal és az állampolgárokkal egyeztetve. „Az a feltételezés, hogy ezek a szerződések bármilyen módon az európai érdekekkel ellentétesek lettek volna, egyszerűen téves” – húzta alá. Az elnök szerint a szerződéseket a bizottság és a tagállamok közösen tárgyalták, és minden részletet előzetesen jóváhagytak a tagállami kormányok. Figyelmeztetett: a világ a demokrácia és az illiberalizmus közötti küzdelem korszakába lépett.
A Mi Hazánk frakciója is kellett az indítványhoz
Fabrice Leggeri a Patrióták Európáért frakció nevében azt hangsúlyozta, hogy a „PfizerGate nem egyszerű adminisztratív hiba volt, hanem hatalommal való visszaélés. A bizottság elnöke SMS-ben egyeztetett 35 milliárd euró közpénzről – közbeszerzési eljárás nélkül, mandátum nélkül, átláthatóság nélkül. Az Európai Unió Bírósága ezt is megerősítette” – mutatott rá. Mint mondta, támogatja az indítványt egy olyan Európa érdekében, amely hallgat az emberekre, tiszteli a szabadságot és a szuverenitást. A Szuverén Nemzetek Európája frakció – melynek a Mi Hazánk politikusa, Borvendég Zsuzsanna is a tagja – részéről René Aust bírálta von der Leyent, akit korábbi németországi miniszteri pozícióiban is kudarcokkal és korrupciós botrányokkal hozott összefüggésbe. A Szuverén Nemzetek Európája frakció 26 képviselője támogatta az indítványt, így elmondható, hogy nélkülük nem jött volna össze a szükséges 72 aláírás.
Magyar Péterék frakciója nem támogatja von der Leyen elleni indítványt
Az indítvány benyújtója, Gheorghe Piperea, a Konzervatívok és Reformerek (ECR) frakció tagja szerint a bizalmatlansági indítvány „egy demokratikus eszköz, a megoldás kezdete”. Bírálta az Európai Bizottságot, különösen az elnököt az átláthatóság hiánya, a Pfizer-ügy kezelése, a tagállamok jogköreinek csorbítása és a döntéshozatal elzártsága miatt.
Szerinte az EU bürokráciája káros a gazdaságra, növeli az egyenlőtlenségeket, elmélyíti a válságokat, és társadalmi feszültségekhez vezet.
Figyelmeztetett a demokrácia leépülésére és a félelemkeltés „iparággá” válására. Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) frakció részéről hangsúlyozta: határozottan elutasítja az indítványt. Szerinte a bizottság felelősen járt el a járvány idején. Iratxe García Pérez, Szocialisták és Demokraták frakcióvezetője szintén elutasította a „szélsőjobboldal által kezdeményezett bizalmatlansági indítványt”, mert az szerinte az EU szétverését célozza. Felszólította az EPP-t és a bizottság elnökét hogy ne működjenek együtt a radikálisokkal, és maradjanak hűek az „európai értékekhez”.
A baloldal ellenzi a vizsgálatot
Nicola Procaccini, az ECR frakció társelnöke a bizalmatlansági indítvány ellen szólalt fel az Európai Parlamentben, mondván, a kezdeményezés „politikai hiba”, amely a baloldal malmára hajtja a vizet. Bár elismerte, hogy vannak jogos kritikák, szerinte az indítvány el fog bukni, és a bizottság elnökét támogató többség erősödését segíti, „amely a saját ideológiai napirendjének van alárendelve, és már komoly károkat okozott az európai családoknak és vállalkozásoknak”. Valérie Hayer, a Renew Europe frakció vezetője arra figyelmeztette Ursula von der Leyent, hogy a Néppárt jobboldali szövetségesei veszélyeztetik az EU-párti többséget. Hayer szerint ideje megszüntetni a politikai játszmákat, helyreállítani az intézményi egyensúlyt, és megteremteni az átláthatóságot – például az etikai testület felállításával.
Bas Eickhout, a Zöldek frakció társelnöke élesen bírálta a bizalmatlansági indítványt, amelyet szerinte a szélsőjobb politikai színjátékká torzított. Felszólalásában rámutatott: a korrupciós botrányok többsége a jobboldalon történik, és a transzparencia elleni lépések, például a Frontex ügye, szintén a jobboldalhoz köthetők. Martin Schirdewan, a Baloldal társelnöke szerint Ursula von der Leyen politikája hozzájárult ahhoz, hogy a jobboldal korrupcióellenes retorikája hitelesen hathasson, miközben a bizottság maga is átláthatatlanul működik.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás