loading
Menü
Támogatás

Már kilencéves gyermekek is házasodhatnak Irakban

2025. jan. 22. 17:07
2 perces olvasmány
Már kilencéves gyermekek is házasodhatnak Irakban

Iraki parlamenti képviselők és nők jogaiért küzdő csoportok elborzadva reagáltak arra, hogy az iraki parlament elfogadta a kilencéves gyermekek házasságát lehetővé tevő törvényt, mely aktivisták szerint "legalizálja a kiskorúak elleni erőszakot” - számol be a The Guardian.

A tegnap elfogadott új törvény értelmében a vallási hatóságok felhatalmazást kaptak arra, hogy döntsenek a családi ügyekben, beleértve a házasságot, a válást és a gyermekek gondozását. A törvény eltörli a 18 év alatti gyermekek házasságkötésének korábbi, az 1950-es évek óta érvényben lévő tilalmát.

"Női- és gyermekjogokról a továbbiakban nem beszélhetünk Irakban” - mondta Mohammed Dzsuma ügyvéd, a törvény egyik legismertebb ellenzője.

A gyermekházasság régóta probléma Irakban, ahol az ENSZ 2023-as felmérése szerint a lányok 28%-a 18 éves kora előtt ment férjhez.

Bár a házasságot néhány kiskorú lánynak úgy mutatják be, mint a szegénységből való kitörés lehetőségét, sok ilyen frigy kudarccal végződik, ami életre szóló következményekkel jár a számukra, ideértve a társadalmi szégyent és a befejezetlen iskolai tanulmányok miatti esélytelenséget.

Törvénytelen törvényhozás?


Ahelyett, hogy szigorítanák a kiskorúak házassága elleni törvényeket, és segítenék a szegényebb körülmények között élő lányokat az oktatás befejezésében, az új törvény lehetővé teszi a kiskorúak házasságkötését vallási felekezetük szabályai szerint.
Az Irakban többségben lévő síita muszlimok számára a lányok legalacsonyabb házasodási korhatára kilenc év, míg a szunniták számára a hivatalos korhatár tizenöt év lesz.

Sajjad Salem független képviselő szerint "az iraki állam történelmében még soha nem volt példa olyan erkölcsi romlásra és aljasságra, mint amilyennek ma tanúi vagyunk.”

Alia Naszif, a parlament jogi bizottságának tagja egy internetes bejegyzésben közölte, hogy a szavazás a törvény elfogadásához szükséges minimális számú képviselő jelenléte nélkül zajlott le, és hogy ő és a törvény más ellenzői az iraki szövetségi bírósághoz fordulnak a döntés visszavonása érdekében.

 

 

The Guardian nyomán

Kiemelt kép forrása: Ahmad Al-Rubaye/AFP/Getty Images

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás