loading
Menü
Támogatás

A NATO és a Palantir: A technológia határai és a nemzeti szuverenitás válsága

2025. ápr. 25. 13:20
4 perces olvasmány
RAF légi irányítók képei egy RAF Boeing E–3D Sentry fedélzetén, más néven AWACS, amint egy NATO-támogatási küldetést hajtanak végre. (Brit Védelmi Minisztérium) RAF légi irányítók képei egy RAF Boeing E–3D Sentry fedélzetén, más néven AWACS, amint egy NATO-támogatási küldetést hajtanak végre. (Brit Védelmi Minisztérium)

A NATO megvásárolta a Palantir Technologies által kifejlesztett Maven Okos Rendszert, egy mesterséges intelligencián alapuló megoldást, amelyet a katonai műveletek hatékonyságának növelésére terveztek. Ez a döntés jól mutatja, hogy a szövetség elkötelezett a modern technológiák integrálása mellett, és lépést kíván tartani az egyre összetettebb nemzetközi biztonsági kihívásokkal. Ugyanakkor az amerikai magánvállalatra bízott feladat aggályokat vet fel az adatvédelem, a nemzeti önrendelkezés és a vállalat befolyásának növekedése kapcsán.

A Palantir Technologies 2003-ban alakult az amerikai hírszerző szervezetek, köztük a CIA kockázatitőke-ágának, az In-Q-Telnek a támogatásával, valamint Peter Thiel vállalkozói befektetéseinek köszönhetően. Elsődleges céljuk az volt, hogy – az FBI-tól a Védelmi Minisztériumig – olyan szoftvereket fejlesszenek, melyek hatalmas adatmennyiségekből gyorsan nyernek ki lényeges információkat. Az évtized közepére a cég nemzetközi színtéren is terjeszkedett: Franciaországban a terrorizmus elleni küzdelemben, Németországban a bűnüldözés előrejelzésében alkalmazták rendszereiket. Izraelben a gázai konfliktus idején az Izraeli Védelmi Erőknek szállítottak intelligens térképező és előrejelző modulokat.

A Palantir rendszerei kulcsszerepet játszottak például Oszama bin Laden felkutatásában. 

Kapcsolataik a kormányzati szektorral fontos megbízásokat hoztak a katonai területen, ugyanakkor erkölcsi kérdések vetődnek fel a megfigyelés és a magánélet védelme kapcsán. Európában különösen erősödtek az aggodalmak az állami ellenőrzés kiterjesztésével és a személyes szabadság korlátozásával kapcsolatban.

Peter Thiel, a Palantir társalapítója és elnöke, híres szilícium-völgyi befektető, aki korábban támogatta a PayPalt és a Facebookot is. Politikai nézetei – például az a kijelentése, hogy „a szabadság és a demokrácia nem fér meg egymással” – ellentmondásosak, és konzervatív körökben is vitát váltanak ki, miközben személye kapcsán sokakat aggaszt a technológiai hatalom egyre erősödő koncentrációja.

Ezzel szemben Alex Karp, aki 2004 óta vezeti a céget, tudatosan más megközelítést képvisel. A liberális elveken nyugvó, úgynevezett „nyugati értékeket" és az erős honvédelem eszméjét egyszerre hirdeti – ez a kettősség azonban gyakran ütközik a nemzeti érdekekkel, amelyeket a konzervatív oldal sokszor tévesen próbál ezzel összehangolni. Mindez alapvető kérdéseket vet fel: milyen befolyást gyakorol a vállalat a demokratikus folyamatokra, és – ami ennél is nyugtalanítóbb – milyen mértékben alakítja át a valódi nemzeti érdekek iránti elkötelezettséget?

A Palantir bevonása a NATO-ba komoly kérdéseket vet fel a szövetségen belüli egyensúlyról, különösen azon európai országok számára, amelyek nem szívesen engedik át védelmi politikájuk irányítását Amerikának. 

Egyetlen külföldi cégtől való függés veszélyezteti a nemzeti önrendelkezést, hiszen létfontosságú infrastruktúrát helyez egy saját célokat követő szereplő kezébe. Az „Amerika az első” ideológiájának tükrében felmerül, miért szolgál amerikai technológia nemzetközi szövetségeket a hazai igények helyett, ami akár külső konfliktusokba is sodorhatja az országot. A Palantir Izrael-párti vezetése ezt az aggodalmat tovább mélyíti, mivel egy külső, Izraellel összhangban álló befolyás térítheti el a NATO-t a tagállamok valódi érdekeitől.

Gazdaságilag a megállapodás a Palantir és az amerikai technológiai szektor javát szolgálja. 

A bejelentés után a cég részvényei megugrottak, jelezve a befektetők örömét a katonai megbízások bővülése miatt. Ez a lépés a katonai intelligens megoldások iránti kereslet növekedését mutatja, ami tovább lendítheti ezt a piacot. Ugyanakkor jelzi néhány amerikai vállalat túlzott megerősödését, ami visszavetheti a versenyt és az innovációt máshol, tovább mélyítve az atlanti gazdasági szakadékot.

A NATO-tagállamok számára a gazdasági hatás összetettebb. A Palantir-rendszerbe fektetett összeg megterhelheti a költségvetést, más védelmi vagy belső szükségletektől vonva el forrásokat. A hosszú távú kiadások – pénzügyi és stratégiai értelemben – meghaladhatják a rövid távú előnyöket, különösen akkor, ha a technológia nem váltja be a hozzá fűzött reményeket. Az Izraellel ápolt szoros viszony pedig megterhelheti a gazdasági kapcsolatokat azokkal az országokkal, amelyek ellenzik közel-keleti ország agresszív fellépését, ezzel csökkentve a NATO diplomáciai mozgásterét.

A NATO döntése a Palantir Maven rendszerének megvásárlásáról mérföldkővé vált a mesterséges intelligencia vezérelte hadviselésben. Jóllehet a lépést a szövetség képességeinek növeléseként és globális szerepének fenntartásaként értékelik, számos kihívást hoz magával: az adatbiztonságtól a tagállamok önállóságának veszélyeztetéséig. A Palantir hírszerző szervekkel való kapcsolatai, vezetőinek vitatott nézetei és külföldi kormányokkal való együttműködése tovább élezi az aggodalmakat – különösen azok körében, akik a nemzeti szuverenitást fontosabbnak tartják, mint egy olyan közös védelmet, amely nem szolgálja a tagállamok érdekeit. Thiel és Karp Izrael-párti álláspontjai nem kizárólagosak, mégis óvatosságra intenek, arra figyelmeztetve, hogy külső erők befolyásolhatják a NATO működését.

(A The Register, TheStreet, Markets Insider, Defense Industry Europe és X nyomán)

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás