loading
Menü
Támogatás

Méhek titkai – Csodálatos képsorozat egy mézelő méhcsalád életéről

2020. márc. 17. 12:30
2 perces olvasmány
Méhek titkai – Csodálatos képsorozat egy mézelő méhcsalád életéről

Páratlan felvételek arról, hogyan védekeznek a méhek, hogyan melegítik és hűtik magukat, és hogyan működnek együtt a munka során.



Alighogy megalakult a méhkolónia, máris támadást kellett visszavernie. Lódarazsak támadtak, mely rovarok vöröslő szemű óriásoknak tűnnek a kis méhek mellett. Egyenként, alig szempillantásnyi idő alatt vadászták le a levegőből a méheket, és repültek is tovább áldozatukkal, amelyet aztán szétosztottak saját falánk lárváik között.

Egy-egy mézelő méh önmagában nem ellenfele az európai lódarázsnak. A négy centiméter testhosszú darázs erős rágóival könnyen darabokra aprítja a kisebb rovarokat. Az ostrom első napjaiban a méhek tehetetlenül álltak a támadásokkal szemben.

[caption id="attachment_17634" align="aligncenter" width="620"] Fotó: nationalgeographic.com/Ingo Arndt[/caption]

„Atyaúristen, mondtam magamban, ha ez így megy tovább, az egész család kipusztul itt nekem” – emlékezik vissza Ingo Arndt német fotós, akinek a kertjében élnek a méhek. Ahogy egyre múltak a napok, a méhkolónia kezdte összeszedni magát.

Az őrszemek eleven szőnyeget alkottak a fészek bejáratánál. Ha egy lódarázs túl közelre merészkedett, néhány védő ráugrott, és útját állta. Aztán még többen repültek rá, és a földre kényszerítették. A méhekből álló labda belsejében bizarr dolog történt.

A mézelő méheknek van egy okos kis trükkjük: olyan gyorsan mozgatják a szárnyizmaikat, hogy a toruk (azaz a testük középső szakasza) kis mennyiségű hőtöbbletet sugároz. Ha tucatnál is több méh rúgja be a motort egyszerre, jelentősen képesek emelni a környezetük hőmérsékletét. Ezek a méhek például elevenen megsütötték az őket megtámadó lódarazsakat.

[caption id="attachment_17635" align="aligncenter" width="614"] Fotó: nationalgeographic.com/Ingo Arndt[/caption]

"Zseniális húzás” – lelkendezik Jürgen Tautz, a nemrég nyugállományba vonult biológus, aki jó 25 éve kutatja a méhek viselkedését a würzburgi Julius Maximilian Egyetemen. A hőcsapda hatékony fegyver, de a méhekre is veszélyes lehet.
Néha a labdában legbelül lévő méhek is elpusztulnak a lódarázzsal együtt – feláldozzák magukat a család védelmében.

Mindez csak egy mozzanat a mézelő méhek viselkedési repertoárjából. Felvételeivel Arndtnak két esztendő alatt sikerült új részleteket bemutatni. Harminc éve fotóz állatokat, de mivel nem rovarász, Tautz segítségét is igénybe veszi.

(elobolygonk.hu)

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
További cikkeink
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás