loading
Menü
Támogatás

Kárpátalja: az idősek már visszatértek a petróleumlámpához

2023. jan. 6. 10:46
4 perces olvasmány
Kárpátalja: az idősek már visszatértek a petróleumlámpához

Kárpátalját indokolatlanul nagy mértékben sújtja a háború, így egyre nagyobb szükség van olyan szervezetekre, akik segítséget tudnak nyújtani. Rengeteg a belső menekült, az ukrán kormány gyakorlatilag azért kampányol, hogy minél több vállalkozás települjön át a térségbe, áram viszont inkább nincs, mint van. Helyzetjelentés.

„Kedves fogyasztók! Ukrajna energetikai létesítményei ellen folytatott rakétatámadások következményei miatt az Ukrenergo állami energiaszolgáltató a maximális terhelés fedezéséhez szükséges teljesítmény 56 százalékos határát állapította meg Kárpátalján. (...) Ennek megfelelően a lekapcsolási időszakok hosszabbak, az aktiválási időszakok pedig rövidebbek lehetnek” – olvasható az áramszolgáltató 2022 végén kiadott közleményében.

- Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy napközben mondjuk két órán át van áram, éjszaka kicsit tovább. A központtól távolabb nappal egyáltalán nincs - mondta el portálunknak Palojtay Márta, Kárpátalján élő magyar aktivista, aki több helyi egyesület munkájában is részt vesz. Ez nem csak azt jelenti, hogy nincs világítás, hanem nem működik például a fűtés, hiszen hiába van valakinek gázfűtése, ahhoz is kell áram. Nincs víz, nincs internet, sok helyen a mobilhálózat is akadozik, főként a falvakban.

- Az idősek hogy bírják a kialakult helyzetet?

- Tulajdonképpen ők kezelik a legjobban. Van cserépkályha, internetet amúgy sem használnak és

visszatértek a petróleumlámpához.


Forrás: karpataljalap.net


A Szent Panteleimon Karitász például Kárpátalja öt településén – Csepében, Batáron, Salánkon, Barkaszón és Sislócon – működtet szeretetkonyhát. Ezek közül három már a háború kitörése előtt is aktív szerepet töltött be a települések életében. Az elmúlt egy évben pedig két további szeretetkonyhával gazdagodhatott a karitász, emellett az ellátottak létszáma is bővült. A karitatív szervezet a jövőben még több szeretetkonyhát szeretne beüzemelni – mondta el Fülöp János, a Szent Panteleimon Karitász igazgatója.

- A sötétben, hidegben, fűtés nélkül már nagyon nehezen bírják az emberek - ezt már újra Márta mondja nekünk.

- Úgy hallottuk, sok helyről kapnak generátorokat, január elején például Németországból. Tatjana Macsabeli, a Nehémiás (Nejemija) civil szervezet vezetője azt mondta, hogy további tíz különböző teljesítményű aggregátort terveznek bevinni, amelyek egy részét családi típusú gyermekotthonokban helyeznék el.

- Főként a boltok használnak generátorokat - már akik tudnak. Akik ki tudják tenni a bolt elé, vagy van hátul helyük. A városokban járva mindenhol hallani őket, de így is sokszor megromlik az élelmiszer a hűtőpultokban.

- Az áramfejlesztők üzemeltetéséhez viszont üzemanyag kell. Kialakult bármilyen hiány?

- Maguknak az aggregátoroknak az ára is nagyjából háromszorosára ment fel az utóbbi időben, az üzemanyag pedig szintén nagyot nőtt, hiány egyelőre még nincs. A felhasználók száma elég véges, mert mondjuk egy tízemeletes házban senki nem tudja használni, ott nem lehet hová rakni.

- Mi lehet az oka ennek az áramhiánynak?

- Nagy kérdés, hogy mitől van. Sokféle elmélet létezik arra, hogy miért nincs áram Kárpátalján, amikor itt tényleg semmi nem sérült meg.
Úgy tűnik, hogy itt kevesebb áram van, mint azokban a megyékben, ahol bombázások vannak.

Különösen annak fényében furcsa ez, hogy itt van nagyjából 400 ezer menekült, rengeteg vállalkozás, akik ide tették át székhelyüket, de a legtöbben egyszerűen leálltak, nem tudnak működni. Rengeteg munkahely szűnt meg.

A rakétákkal szétlőtték az elektromos állomásokat a Kárpátok túloldalán, ezt tudjuk. Elég közel is vannak rakétatalálatok, de ezzel együtt elég nehéz megmagyarázni a helyzetet. Ukrajnai belső menekültek is mondják, hogy nem értik, mert az otthon maradt családtagok mesélik, hogy
lőnek-lőnek néha, de áram szinte mindig van.

Kárpátalján van a legkevesebb. Bár most újév alkalmából az elmúlt két napban elkezdett javulni a helyzet, nem tudjuk, ez mennyire lesz tartós.

Egy nagycsaládosok érdekvédelmével foglalkozó szervezetnek gyakorlatilag profilt kellett váltania a háború miatt. A tíz éve létrejött Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete korábban rendezvények szervezésével foglalkozott főként. - Eddig is volt, hogy élelmiszercsomagokat osztottunk, de nem ez volt a jellemző. Most teljesen a tűzoltás került a fókuszba - meséli Tarpai József, az egyesület elnöke. - Szerettünk volna mind a 680 családnak - akikkel kapcsolatban vagyunk - komolyabb tölthető lámpákat adományozni, de
hirtelen négyszeresére ment fel az áruk, így lehetetlenné vált bevállalni.

A legjobb segítség szerintünk az, ha valaki meg tud látogatni egy családot, és persze az ima is nagyon fontos. A szokásos tartós élelmiszer és meleg ruha mindig segítség, ezen kívül pedig tölthető lámpák, inverterek, amik a legfontosabbak a területen.

A kárpátaljai településeken a katolikus karitász koordinálja az adományokat, velük áll kapcsolatban a Kárpátaljai Családokért Egyesület mint hivatalos magyar partner.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) csütörtökön megjelent adatai szerint nyolcmillióhoz közelít az Európában regisztrált ukrajnai menekültek száma. A világszervezet adatai szerint 7 915 287 Ukrajnából érkezett menekült van jelenleg regisztrálva Európában.

Az ORFK csütörtöki adatai szerint Magyarországra közel 14 ezren érkeztek Ukrajnából.

Ha adományával segítené a külhoni bajba jutott magyarokat, azt a Kárpátaljai Családokért Egyesület OTP Banknál vezetett számlaszámán tudja megtenni: 1174 2348 2145 5979

 

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás