Kiváló műtrágya, amiből pokoli bomba válhat
Az ammónium-nitrát fehér színű, szagtalan só. A nitrogént tartalmazza kétféle formában, ammónium (NH4) és nitrát (NO3) formájában. A képlete NH4NO3. Pellet formájában gyártják, és alapvetően műtrágyaként hasznosítják, de gázolajjal összekeverve robbanószer is előállítható belőle. Meglepőnek tűnik, de valójában elég nehéz felrobbantani, a robbanáshoz szükséges kémiai reakciót általában detonátorral indítják be. Akkor viszont hatalmasat robban.

Ahhoz, hogy az ipari célra használt ammónium-nitrát a bejrúti robbanáshoz hasonló méretű pusztítást véletlenül vigyen véghez (véglegesen még nem zárták ki a merényletet, bár a nyilatkozatokban a libanoni politikusok balesetről beszélnek), több szerencsétlen tényezőnek kell egyszerre találkoznia.
Hogyan képes az ammónium-nitrát ekkorát robbanni?
Fontos megjegyezni - ahogy már említettük -, hogy az ammónium-nitrát önmagában nem robban fel,ehhez arra van szükség, hogy a közelében lévő anyagok lángra kapjanak.
Ahogy azt általános iskolában megtanultuk, a tűz kialakulásához elengedhetetlen az oxigén jelenléte, az ammónium-nitrát pelletekben pedig az oxigén koncentráltabban van jelen, mint a körülöttünk lévő levegőben. Ezért van az, hogy valamilyen robbanóanyaggal keverve bányarobbantásoknál gyakran és hatékonyan alkalmazzák.
Nem mindig kell viszont bomba ahhoz, hogy a vegyület pusztítóvá váljon.
Amennyiben az ammónium-nitrát közelében a hőmérséklet drasztikusan megemelkedik (jelen esetben tűz miatt), a vegyület elbomlik, és rövid idő leforgása alatt nitrogén-oxid és vízgőz szabadul fel.