loading
Menü
Támogatás

Elutasították a székelyföldi románok ügyeivel foglalkozó parlamenti albizottság létrehozását

2021. ápr. 6. 19:17
2 perces olvasmány
Elutasították a székelyföldi románok ügyeivel foglalkozó parlamenti albizottság létrehozását

A román képviselőház házbizottsága kedden elutasította azt a javaslatot, hogy az alsóház emberi jogi, vallási és kisebbségügyi bizottságán belül alakuljon egy albizottság, amely a Kovászna, Hargita és Maros megyei románok problémáival foglalkozik.

Az Agerpres hírügynökség szerint a javasolt bizottságban Dan Tanasă, a Szövetség a Románok Egységéért (AUR) képviselője látta volna el az elnöki feladatokat, a szociáldemokrata Daniel Ghiţă lett volna az alelnök és a szintén AUR-os Alin Coleşa a titkár - írja a Székelyhon.ro.

Még március elején Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő arról számolt be, hogy javaslatára ebben a mandátumban is megalakult az emberi jogi, vallásügyi és kisebbségi szakbizottságon belül a magyar közösség ügyeivel foglalkozó albizottság, amelynek ő az elnöke - olvasható a cikkben.

A házbizottság ezen kívül még akkor jóváhagyta a roma kisebbségügyi, a börtönviszonyokért felelős, valamint a civil szférával való kapcsolattartással megbízott albizottság megalakulását.


A Kovászna, Hargita és Maros megyében élő románok gondjaival foglalkozó albizottság szükségességét a kezdeményezők azzal indokolták, hogy a térségben számszerű kisebbségben élő románok részéről megfogalmazódott az igény, hogy megőrizzék a kulturális identitásukat és a hagyományaikat.



Azzal is érveltek, hogy az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) az elmúlt évtizedekben több tucat esetben megállapította, hogy Kovászna, Hargita és Maros megyében a helyi közigazgatási hatóságok rendszeresen etnikai alapú negatív diszkriminációt alkalmaznak a román közösséggel szemben.

Ha ezt a CNCD nem tette meg, a bíróság kötelezte arra, hogy megállapítsa a hátrányos megkülönböztetést. A javasolt, ám meghiúsult albizottság tagjai a terveik szerint „építő párbeszédet” folytattak volna a három megye közigazgatási intézményeivel, prefektusi hivatalaival, hogy beazonosítsák a románok gondjait. Jelentéseket fogalmaztak volna meg, panaszokat nyújtottak volna be, illetve törvényjavaslatokat dolgoztak volna ki a térségben élő románok védelmére.

(Fotó: illusztráció/agerpress)

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás