loading
Menü
Támogatás

Az Epstein-dosszié: Amikor az ígéretek a valósággal ütköznek

2025. júl. 9. 12:15
10 perces olvasmány
Jeffrey Epstein és Donald Trump Mar-a-Lagóban, Palm Beachen, 1997. Fotó: Davidoff Studios/Getty Images Jeffrey Epstein és Donald Trump Mar-a-Lagóban, Palm Beachen, 1997. Fotó: Davidoff Studios/Getty Images

A hír hivatalos szárazságban fogalmazódott meg: egy kétoldalas igazságügyi minisztériumi közlemény szerint nem létezik bizonyíték Jeffrey Epstein ügyféllistájára vonatkozóan. Több millió amerikai számára, akik felelősségre vonást vártak, ezek a szavak azt jelentették, hogy a rendszer lezárta az ügyet. Az igazságszolgáltatás reménye nem fokozatosan múlt el – hirtelen ért véget.

A hétfői közlemény váratlan változást hoz az év elején Pam Bondi főügyész által tett nyilatkozatokhoz képest, aki magabiztosan állította, hogy a jog és a jogi precedensek alátámasztják az állam álláspontját. A múlt hónapban Bondi a Fox News-ban elmondta, hogy az ügyféllista az asztalán fekszik, és hamarosan nyilvánosságra hozzák. A korábbi nyilvános kijelentései és a mai hivatalos álláspont között húzódó éles ellentét sokaknál kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy mi történt február és július között.

„Most azt mondja, soha nem is létezett lista – jegyezte meg Erick Erickson konzervatív rádiós műsorvezető az X-en. „Pam Bondit el kellene bocsátani, mert ismételten hazudott az amerikai népnek.” Csalódottság uralkodik azok között, akik abban bíztak, hogy a Trump-kormányzat végre átláthatóságot biztosít az Epstein-ügyben, megkülönböztetve magát a korábbi kormányzatoktól.

Évekig az Epstein-hálózat nyomozása kötötte le a nyilvánosság figyelmét, miközben az ügy megosztotta a politikusokat is. Az elítélt szexuális bűnöző kapcsolatai befolyásos üzleti, politikai és akadémiai szereplőkkel, burjánzó összeesküvés-elméleteket szültek a közösségi médiában. Korrupció, kormányzati eltussolás, homályos üzletek: az Epstein-dosszié széles körű találgatások táptalajává vált, hogy a hatalmon lévők szándékosan visszatartják a részleteket, beleértve azt a hírhedt „ügyféllistát is, hogy megvédjék a felső köröket.

A befolyásos körökkel kapcsolatos zsarolási és korrupciós vádak mellett egyes megfigyelők már régóta feltételezik, hogy Epstein tevékenysége átfedésben állhatott az izraeli titkosszolgálat tevékenységével. Vagyonának titokzatos felhalmozódása, szokatlan mentelmi megállapodásai, valamint ismert titkosszolgálati hátterű személyekhez, például Ghislaine Maxwell apjához, Robert Maxwellhez, fűződő kapcsolatai gyanút ébresztenek, hogy Epstein egy titkos kompromittáló művelet részeként működhetett. Ezek az aggodalmak az államhatalom és az elit kiváltságainak mélyebb összefonódására utalnak, megerősítve a nyilvánosság azon felfogását, hogy Epstein tevékenységének teljes körű vizsgálata soha nem történt meg.

Az Igazságügyi Minisztérium megállapítása az ügyféllistát érintő kérdésen is túlterjed. Egy magát nem megnevező tisztviselő a CNN-nek elmondta, hogy a minisztérium nem tervezi további dokumentumok nyilvánosságra hozatalát az ügyben. Ez drámai fordulatot jelent a kormányzat korábbi, teljes átláthatóságot ígérő álláspontjához képest.

Az időzítés különösen kedvezőtlen a kormányzat számára. Korábban az Igazságügyi Minisztérium „titkosítás alól feloldott” jelzéssel ellátott dossziékat osztott ki különböző Trump-közeli influenszereknek a Fehér Házban, ám hamarosan kiderült, hogy az információk nagy része már évek óta nyilvános volt. Az eset súlyos kritikákat váltott ki, feldühítve az America First(Amerika az első) híveit, miközben nem sikerült csillapítani a bizalmatlanságot.

A minisztériumi közlemény foglalkozik azokkal a kulcskérdésekkel is, amelyek évekig táplálták a feltételezéseket. Legújabb állításuk szerint az Igazságügyi Minisztérium és az FBI nem talált bizonyítékot arra, hogy Jeffrey Epstein „ügyféllistát” vezetett és ezzel zsarolt volna befolyásos és ismert személyeket. A közlemény megerősíti a hivatalos álláspontot is, miszerint Epstein 2019-ben öngyilkosságot követett el manhattani börtöncellájában.

Az amerikaiak számára, akik részben az átláthatósági ígéretek miatt szavaztak a Trump-kormányzatra, ez a felfedezés fájó csalódás. Az elvárás, hogy a nyomozók egy átfogó ügyféllistával feltárják a felső körök korrupcióját, legalábbis a szövetségi nyomozók szerint, megalapozatlannak tűnik.

Az Amerika az első körök reakciója gyors és könyörtelen volt. Benny Johnson, konzervatív publicista és a „The Benny Show” műsorvezetője metsző kritikát fogalmazott meg a kormányzat ügykezelésével kapcsolatban, „katasztrofális rémálomnak” és a kampányígéretek súlyos árulásának nevezve azt. „Igenis érdekel minket, ha az országunkat ragadozókultusz kormányozza. Ezt tudnunk kell” – jelentette ki Johnson, megragadva a felső körök büntetlenségével kapcsolatos mélyen gyökerező félelmeket. Éles ultimátumot intézett a kormányzathoz: „A helyzettel kapcsolatos minden kérdés megválaszolásához hagyjátok abba a ragadozók védelmezését. Ez azt is jelenti, hogy ki kell adnotok minden vonatkozó információt.”

Johnson szenvedélyes reakciója több mint csalódás. Komoly szakadásra utal az Amerika az első hívek és a kormányzat között, amelyet kezdettől fogva támogattak. Ez a növekvő megosztottság kényelmetlen kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a konzervatív értékeket valló, általuk megválasztott kormányzat valójában része lehet-e annak a mocsárnak, amelynek leleplezéséért küzdöttek.

A politikai következmények messze meghaladják egy egyszerű ideológiai vita kereteit. Pam Bondi főügyészt szigorú vizsgálat alá vonták az Epstein-üggyel kapcsolatos megjegyzései miatt, miközben az Igazságügyi Minisztérium és az FBI lezárja a nyomozást. Karoline Leavitt sajtószóvivő megpróbálta tisztázni az ügyféllistával kapcsolatos ellentmondásokat, azonban a kormányzati magyarázatok nem elégítették ki a dühös közvéleményt.

A konzervatív média szereplői és a közösségi média befolyásolói mély csalódottságukat fejezik ki a legutóbbi fejlemények kapcsán. Az Igazságügyi Minisztérium közleményének nyilvánosságra kerülése újra felszította a Trump-pártiak körében azokat az égető kérdéseket, amelyek Bondi korábbi, Epstein ügyféllistájára vonatkozó kijelentéseihez kötődnek. Ez a válasz jól tükrözi, mennyire érzékenyen érinti az ügyféllista kérdése a kormányzat politikai táborát, akik ennek alapján mérik az elnök „mocsár lecsapolásáért” vállalt elkötelezettségét.

A nyomozás lezárulásával újabb aggasztó kérdések merülnek fel a nagy horderejű ügyek felelősségre vonásával kapcsolatban. A közlemény világosan leszögezi, hogy Jeffrey Epstein nem vezetett „ügyféllistát”. Nem találtak bizonyítékot arra, hogy a hírhedt pénzügyi szakember – aki öngyilkos lett, miközben számos nő szexuális bántalmazásával kapcsolatban várt tárgyalásra – bármilyen listát vezetett volna azokról a segítőkről, akik összeesküdtek vele vagy zsarolással kényszerítették őket mások áldozatává tételére. Ez a megállapítás az Igazságügyi Minisztérium és az FBI által végzett vizsgálatok eredménye, így nehéz pártpolitikai okokra fogni.

A megállapítások ellentmondanak az Epstein tevékenységével kapcsolatos széles körben elterjedt nézeteknek. Bár a nyomozók megerősítették, hogy Epstein több száz ember kárára követett el bűncselekményeket, nem találtak bizonyítékot arra, hogy egy átfogó zsarolási hálózat működött volna. Ez azonban nem jelenti azt, hogy Epstein társai ne tudtak volna tetteiről. Csupán annyit jelent, hogy az ellenük szóló bizonyítékok nem kerültek nyilvánosságra.

A közelmúlt leleplezései politikai válságba sodorták a kormányzatot. Az átláthatóság és a felelősségre vonás ígéretével kampányolva különösen fájó a felismerés, hogy az oly sokat emlegetett ügyféllista szerintük nem létezik. Az, hogy a kormányzat miként kezeli ezt a válságot, meghatározhatja hitelességét ezen alapvető értékek tekintetében.

Bár az Igazságügyi Minisztérium közleménye névlegesen lezárta az ügyféllista körüli kérdéseket, az Epstein–Maxwell-ügy számos eleme továbbra is rejtve marad a nyilvánosság elől. Ghislaine Maxwell tárgyalása bírósági anyagainak jelentős része titkosított, hogy megóvják harmadik felek személyazonosságát, így ezek az iratok máig nem hozzáférhetőek. Az átláthatóságot szorgalmazók szerint ezek a dokumentumok neveket, üzenetváltásokat és olyan részleteket tartalmazhatnak, amelyek feltárhatják Epstein kapcsolati hálóját. Az a döntés, hogy ezeket az anyagokat zártan kezelik, csak tovább erősíti a gyanút, miszerint egyes befolyásos érdekcsoportok továbbra is kiemelt védelmet élveznek.

A jogi szakértők rámutatnak, hogy az ügyféllista hiánya önmagában nem zárja ki új vádemelések lehetőségét Epstein bűncselekményei kapcsán. Az ügyészek továbbra is indíthatnak egyedi eljárásokat áldozati vallomások vagy más bizonyítékok alapján. A minisztériumi közlemény csupán azt a kérdést érinti, hogy létezett-e átfogó ügyféllista vagy társbűnösök névsora, de nem zárja ki annak lehetőségét, hogy mások is bűncselekményeket követtek el.

A közvélemény visszajelzése mindezek tükrében rávilágít a kormányzati intézményekkel szembeni mélyülő bizalmatlanságra, valamint az elit elszámoltathatóságával kapcsolatos kételyekre. Figyelembe véve Epstein befolyásos társainak hatalmi pozícióját és kiváltságait, valamint az áldozatok kiszolgáltatottságát akik jellemzően fiatal, sokszor kiskorú, szegény lányok voltak az ügy kivételes bepillantást nyújtott a hatalommal bíró körök világába. A nyomozás jelenlegi állása sokakat arra késztet, hogy feltegyék a kérdést: vajon valaha is napvilágra kerülhet-e Epstein tevékenységének teljes igazsága.

Tucker Carlson, a Fox News korábbi műsorvezetője úgy fogalmazott, hogy két forgatókönyvet tart elképzelhetőnek. Az első szerint Epstein valóban öngyilkos lett, és a hatóságok semmilyen listát vagy feljegyzést nem találtak, így az ügy ezzel lezárult. A második lehetőség szerinte egy tudatos és jól szervezett eltussolás, amelynek célja, hogy a nyilvánosság ne férjen hozzá a valódi tényekhez. Mint mondta, egyik lehetőség sem erősíti meg az emberek hitét az igazságszolgáltatásban.

Carlson hozzátette, hogy a média és az elit gyakran együttműködik az információk visszatartásában, különösen akkor, ha azok veszélyeztethetik a hatalmi viszonyokat. Szerinte nem kizárólag az Epstein-ügyről van szó, hanem arról a megfigyelhető mintázatról, amely szerint amikor befolyásos szereplőket kellene elszámoltatni, a bizonyítékok eltűnnek, a nyomozás iránya megváltozik, a hivatalos értelmezés pedig átalakul. Ez szerinte aligha történik véletlenül.

A bizalomvesztés nem korlátozódik az állami intézményekre. A fősodratú média szerepe az Epstein-ügy kezelésében szintén éles kritikák tárgya lett. 2019-ben kiszivárgott egy felvétel, amelyen Amy Robach, az ABC News műsorvezetője arról beszél, hogy évekkel korábban a csatorna elhallgattatta az Epsteinről szóló riportját, befolyásos személyek nyomására hivatkozva. Az ehhez hasonló esetek sokak szerint azt bizonyítják, hogy a nagy médiavállalatok nem csupán passzív megfigyelők, hanem aktív szereplők az elit védelmében. Számos amerikai számára a sajtó mulasztása ebben az ügyben egy átfogóbb, rendszerszintű információ-visszatartás bizonyítéka.

A politikai következmények tovább gyűrűznek. Pam Bondi főügyész éles bírálatok célpontjává vált, miután a minisztériumi közlemény világossá tette, hogy nincs bizonyíték sem ügyféllista létezésére, sem arra, hogy Epsteint meggyilkolták volna. Korábbi nyilatkozatai körül kirobbant vita különös hangsúlyt kapott azok részéről, akik szerint a kormányzat túl sokat ígért a nyomozás eredményeit illetően.

Elon Musk az X platformon újabb lendületet adott a közfelháborodásnak. Július 8-i bejegyzésében nyíltan bírálta a kormányzatot, és azt kérdezte: „Hogyan bízhatnának az emberek Trumpban, ha nem hozza nyilvánosságra az Epstein-aktákat?” A kijelentés korábbi, azóta törölt bejegyzéseire is utalt, amelyekben azt sejtette, hogy Trump neve is szerepelhet a titkosított iratokban. Musk provokatív hangvétele nemcsak a közvélemény bizalmatlanságát mélyítette el az igazságszolgáltatás irányában, hanem új erőt adott azoknak a követeléseknek is, amelyek a teljes iratanyag nyilvánosságra hozatalát sürgetik.

Kash Patel, az FBI igazgatója szintén a figyelem középpontjába került, főként korábbi kijelentései miatt, amelyek az átláthatóság fontosságát hangsúlyozták. Szenátusi meghallgatásán Patel megerősítette, hogy együtt kíván működni Marsha Blackburn szenátorral a repülési naplók, videofelvételek és egyéb bizonyítékok nyilvánosságra hozatalában. Korábbi nyilatkozatai egyértelmű szándékot jeleztek arra, hogy minden részletet feltárjanak. Ez teszi különösen zavaróvá a legutóbbi közleményt, amely sokak szemében a nyomozás idő előtti lezárásának minősül.

A váltás különösen élesen mutatkozott meg a Joe Rogan podcastjában, ahol Patel láthatóan zavarba jött, amikor az aktákról kérdezték. Röviden csak annyit mondott: „Nem vettem részt egyetlen ilyen beszélgetésben sem.” A korábban határozottan fellépő tisztviselő helyett most egy óvatos, a rendszerhez idomuló szereplő jelent meg, amit sokan úgy értékelnek, hogy az, aki korábban a rendszert bírálta, mára maga is annak részévé vált.

Dan Bongino, az FBI igazgatóhelyettese hasonlóan látványos fordulatot vett. Hivatali kinevezése előtt az Epstein-ügyről szóló gyanúk egyik leghangosabb hirdetője volt, rendszeresen kétségbe vonta az öngyilkosság hivatalos magyarázatát, és kormányzati eltussolást emlegetett. Mostani hallgatása éles ellentétben áll korábbi állításaival, és sokakban azt a benyomást kelti, hogy ő is beállt abba a sorba, amelynek korábban a legélesebb bírálója volt.

A Fox News egyik interjújában Bongino azt ígérte, nyilvánosságra hozza a cellablokk videófelvételeit, amelyek állítása szerint „senki mást nem mutatnak, csak őt. Mint a konzervatív médiavilág korábbi meghatározó alakja, akinek ismertségét a kormányzati korrupció elleni fellépés, a hivatalos narratívák megkérdőjelezése és a bizonyítékok követelésére való ösztönzés alapozta meg, Bongino most annak a vizsgálatnak a megállapításait védi, amelyeket korábban élesen bírált. Korábbi hívei mélyen elkeseredtek: nézőpontjának átalakulása sokak számára annak jelképe lett, hogyan képes a hatalmi gépezet – az úgynevezett „mélyállam – fokozatosan megtörni és ártalmatlanítani azokat, akik eredetileg az átláthatóságot képviselték.

A történet talán legfontosabb vonatkozása nem az, amit a nyomozás ténylegesen feltárt, hanem az, amit a nyilvánosság elképzelt, hogy feltár. Az Epstein-akták körüli csalódottság és bizalmatlanság az átláthatóságot hirdető kormányzat előtt álló általánosabb kihívásokra mutat rá. Az, hogy miként sikerül áthidalni ezt a bizalmi szakadékot, alapvetően befolyásolhatja a kormányzat hitelességét más ügyek kezelésében is.

Egyelőre azonban a hivatalos álláspont változatlan maradt: nem létezik ügyféllista, és nem kerül nyilvánosságra újabb dokumentum. A nyomozás, amelytől sokan a nemzeti elit körében zajló rendszerszintű korrupció és garázdaság feltárását várták, egy olyan jelentéssel zárult, amely szerint erre vonatkozóan nem áll rendelkezésre bizonyíték. A politikai és médiatér üzenetei az elkövetkező napokban várhatóan még erősteljesebben felszínre törnek, és aligha lesznek kíméletesek.

(A CNN, az Amerikai Igazságügyi Minisztérium, The Joe Rogan Experience, ABC News, The Washington Post, Fox News, The Western Journal és a The Benny Show nyomán)

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás