Az ózónréteg helyreállása sikertörténet, ami az időjárásra is hatással van

Kezd beérni a montreáli jegyzőkönyv gyümölcse: az 1987-ben tető alá hozott megállapodás értelmében korlátozták az ózonréteg elvékonyodásáért felelős gázok kibocsátását. Az ózonréteg ismét vastagodni kezdett, ami megállított egy sor, légáramlatokat érintő kedvezőtlen változást - írja az Origo.hu.
Jelentős mértékben javult az Antarktisz feletti ózonréteg állapota, ami több aggasztó klimatikus változásnak véget vetett – írja a Nature magazinban megjelent kutatás alapján az Origo.
A futóáramlatok (ún. jetstreamek) a bolygó felső légkörében, nagy sebességgel áramló szelek, amelyek nagy hatással vannak a felszíni meteorológia alakulására. A futóáramlat általában több ezer kilométer hosszúságú, több száz kilométer szélességű, kilométeres vastagságú levegőréteg.
Az egyezmény megkötése előtt az alaposan lepusztult ózonréteg miatt a déli futóáramlatok még délebbre tolódtak, ez pedig befolyásolta a csapadékeloszlást, valamint az óceáni áramlatokat is.
Egy évtizeddel a protokoll életbelépése után az eltolódás megállt, sőt, enyhén a visszájára fordult.
Azt, hogy ez természetes folyamatok eredménye-e, vagy pedig a gázok kibocsátásának visszafogásáé, különböző számítógépes szimulációkkal vizsgálták a kutatók. Mint kiderült, a CFC-k korlátozására vezethető vissza a kedvező változás.
(Origo.hu) Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás